2008, Davraz Dağında Bisiklet Turu

Türkiye Bisiklet Federasyonu Isparta İl Temsilcisi olduğum yıllardan bir faaliyetimiz….
04 Mayıs 2008 Pazar günü “Davraz Dağında Bisiklet Turu” adı altında: Türkiye Bisiklet Federasyonu Isparta İl Temsilciliği, Türkiye Oryantiring Federasyonu Isparta İl Temsilciliği, Türkiye Triathlon Federasyonu Isparta İl Temsilciliği ve Süleyman Demirel Üniversitesi Orienteering Kulübü’nün eşgüdümü ile ekte gösterilen rotada dağ bisikleti turu yapılmıştır. 10:30’da Davraz Kayak Merkezi Kıryayla (T‐bar) noktasından başlayan tur, saat 15:00’de Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde sona ermiştir. Turu; Ayhan AKBAY, İsmail NALTI, Oğuzhan ÖZALTIN olmak üzere üç sporcu bisikletleriyle, Cevdet COŞKUN ise dağ maratonu koşarak tamamlamışlardır. Tur süresince sporcularda ve donanımlarında herhangi bir hasar oluşmamıştır. Tur öncesinde sporcuların kayak merkezine ulaşımı, Sav Kasabası sonrasında sporcuların güvenli biçimde şehir merkezine ulaşımı için gerekli takip desteği Gençlik ve Spor İl Müdürlü’nce sağlanmış, Emniyet Müdürlüğü ise konvoya destek vermiş, gerekli güvenlik önlemlerini almıştır.

Davraz Dağında Bisiklet Turu 2008 Resinli Faaliyet Raporu

2011, The Frig Valley MTB Tour Afyonkarahisar Doğa Sporları Kulübü’nün (AFDOS)misafiri olarak 07-08 Mayıs 2011 tarihinde Frig Vadisi Bisiklet Turuna katıldım. Başta Alicem AKTAŞ ve Halil AKTAN olmak üzere bütün AFDOS üyelerine, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Sultandağı’ndan tura katılan yaklaşık 100 kişiye sonsuz teşekkürler.

Sağımda Halil Aktan, solumda Alicem Aktaş, 2011. Tur boyunca iklim koşulları ve coğrafya dağ bisikleti için oldukça konforluydu. Geceyi, “Ayazini” adlı antik ve mistik bir mekanda, uyku tulumlarımızda geçirdik. Katılımcılar ve ev sahipleri misafirperverdi. Frig yerleşimlerinin yer aldığı vadiler Afyon, Uşak ve Kütahya illerine yayılmış, 400 kilometrekarelik geniş bir coğrafyanın parçası. Kapadokya’ya benzeyen jeomorfolojik yapıya oyulmuş yapılar ve yerleşimler, Kapadokya’ya kıyasla millattan sonraki dönemlerde dini amaçlı olarak daha az kullanılmışlar. Rota boyunca tarih öncesi dönemden günümüze doğru pek çok medeniyeti aynı yerleşkede ve iç içe görmek mümkün. Yerleşimlere, insan kaynaklı baskı oldukça yüksek düzeyde. Yapılar, günlük ihtiyaçların yanı sıra defineciler tarafından da tüketiliyor. Pek çok anıt dinamitle tahrip edilmiş. Rota, asfaltta ve toprak yollarda birlikte planlama seçeneği sunduğundan farklı bisiklet ilgi gruplarına aynı anda büyük turlar düzenleme kapasitesine sahip.İki günde vadiyi gezmek ve tanımak mümkün değil. Katıldığım gezi fotoğraflarına bağlantıdan ulaşabilir, rotayı GPS’inize İndirebilirsiniz.

2015, 30 Ağustos Demiratlı Süvariler Bisiklet Turu

2013, Başmakçı Bisiklet Şenliği

Şenlik, 11-12 Mayıs 2013 tarihinde Afyonkarahisar’ın Başmakçı İlçesi’nde gerçekleşti. İlçe halkı ve köylünün yaklaşımı, beni çocukluğumdaki Türkiye’ye döndürdü… Hayat bilgisi dersinde işlenen misafirperverlik, yerli malı, kooperatifçilik gibi pek çok kavramla yeniden yüzleştim. Hem bisiklet kültürü hem de insanlık adına Başmakçı deneyimini yaşamanızı önermek isterdim. Fakat organizasyonun kahramanı Sevgili Esma Eser Açıkgöz, Başmakçı’dan ayrıldığı için artık düzenlenmiyor. Düzenlense de Esmasız, başka bir şey olurdu.

2018, Frig Vadileri Bisiklet Turu